TSFP5 Contents of Volume 2
PLENARY SESSION
T. Hubel, and C. Tropea (TU Darmstadt)
R.D. Moser (University of Texas at Austin), A. Bhattacharya, and H. Chang
SESSION 4A – Turbulent Boundary Layers IV
T. Albrecht, H. Metzkes, R. Grundmann, G. Mutschke, and G. Gerbeth
Y.M. Chung, and S.Y. Jung
S. Tardu, and O. Doche
R.L. Panton
G. Khujadze, and M. Oberlack
SESSION 4B – LES Methodology II (Hall 0360)
E. Lévêque, F. Toschi, L. Shao, and J.-P. Bertoglio
H. Kobayashi
V. Gravemeier, M. Kronbichler, and W.A. Wall
M. Freitag, M. Klein, and J. Janicka
G. Cui, R. Shi, Z. Zhang, and L. Xu
SESSION 4C – Heat Transfer I
H. Hattori, and Y. Nagano
L. Chandra, and G. Grötzbach
C. Wagner, and O. Shishkina
M. Kaczorowski, and C. Wagner
A. Westhoff, N. Grabinski, J. Bosbach, C. Wagner, and A. Thess
SESSION 4D – Experimental Methods
M. Tanahashi, T. Hirayama, S. Taka, and T. Miyauchi
C.J. Elkins, M. Alley, L. Saetran, and J.K. Eaton
S. Große, and W. Schröder
K.T. Lowe, and R.L. Simpson
Y. Tsuji
POSTER SESSION
B. Galanti, D. Gendler–Fishman, A. Liberzon, and A. Tsinober
T. Tsukahara, K. Iwamoto, and H. Kawamura
L. Larchevêque, and M. Larchevêque
J.A. Redford, and G.N. Coleman
F.G. Jacobitz
G. Chagelishvili, M. Oberlack, and G. Khujadze
W.S. Kim, J.H. Bae, J.D. Jackson, and S. He
S.B. Lee, and H.J. Sung
C.L. Rumsey, and D. Greenblatt
I. Hennemann, and F. Holzäpfel
K.N. Beronov, N. Özyilmaz, and A. Delgado
C.-W. Lee, and J.-H. Chen
Y. Yang, S. Pandya, C. Tucker, D. Jones, J. Engel, N. Chen, and C. Liu
Y. Naka, S. Obi, and S. Masuda
W.C. Eberhardt, S. Lee, J.A.C. Humphrey, and R. Kent
T. Kubo, Y. Sakai, and S. Honda
R. Schwarze, J. Klostermann, D. Bauer, and C. Brücker
M.S. Adaramola, D.J. Bergstrom, and D. Sumner
C. Rapp, and M. Manhart
N. Peller, M. Manhart, M.P. Boiarciuc, and C. Brun
T. Weller, M. Oberlack, K. Schneider, and M. Farge
V.D. Narasimhamurthy, J. Visscher, H.I. Andersson, and B. Pettersen
Y. Morinishi
S. Rhea, M. Bini, M. Fairweather, and W.P. Jones
P. Renze, W. Schröder, and M. Meinke
L. Davidson
Q. Zhang, W. Schröder, and M. Meinke
J. Uribe, N. Jarrin, R. Prosser, and D. Laurence
SESSION 5A – Turbulent Boundary Layers V (Auditorium 1801)
Y.X. Hou, V.S.R. Somandepalli, and M.G. Mungal
S. Tamano, M. Itoh, and K. Yokota
H. Lienhart, M. Breuer, and C. Köksoy
K. Fukagata, S. Kern, P. Chatelain, P. Koumoutsakos, and N. Kasagi
M.H. Buschmann, and M. Gad-el-Hak
SESSION 5B – LES/Hybrid/URANS
A. Fadai-Ghotbi, R. Manceau, and J. Borée
B. Kniesner, R. Jester-Zürker, S. Jakirlić, and K. Hanjalić
B. Chaouat, and R. Schiestel
F. Hamba
D. von Terzi, and J. Fröhlich
SESSION 5C – Heat Transfer II
H. Nakamura
P. Orlandi, S. Leonardi, and G. Amati
S. Leonardi, P. Orlandi, and R.A. Antonia
S. Mendez, and F. Nicoud
B.-C. Wang, E. Yee, and F.-S. Lien
SESSION 5D – Separated /Aerodynamic Flows I
E.M. Cherry, C.J. Elkins, and J.K. Eaton
S. Lardeau, F. Tessicini, and M.A. Leschziner
E. Lamballais, J. Silvestrini, and S. Laizet
S. Makino, K. Iwamoto, and H. Kawamura
T. Kajishima, T. Ohta, H. Sakai, and K. Okabayashi
SESSION 6A – Transition and Control (Auditorium 1801)
A. Jocksch, and L. Kleiser
C. Stemmer, and N.A. Adams
P. Schlatter, H.C. de Lange, and L. Brandt
L. Brandt, S.M. Mojab, A. Monokrousos, P. Schlatter, and D.S. Henningson
B. Ünsal, M. Nishi, and F. Durst
SESSION 6B – LES Applications (Hall 0360)
F. Golanski, A. Pollard, and K. Hall
G.M. Fishpool, N. Li, and M.A. Leschziner
D. Goryntsev, M. Klein, A. Sadiki, and J. Janicka
D. König, W. Schröder, and M. Meinke
C. Duwig, and L. Fuchs
SESSION 6C – Jets / Free Shear Flows I
G. Balarac, M. Lesieur, and O. Métais
K. Tsujimoto, S. Kariya, T. Shakouchi, and T. Ando
L. Facciolo, P.H. Alfredsson, and Y. Maciel
W. Kollmann
SESSION 6D – Separated /Aerodynamic Flows II
L. Krishnan, N.D. Sandham, and J. Steelant
E. Palombi, G.A. Kopp, and R. Gurka
K. Duraisamy, and S.K. Lele
L.E. Jones, R.D. Sandberg, and N.D. Sandham
D.P. Brzozowski, M.E. DeSalvo, J.R. Culp, and A. Glezer
|