TSFP10 Contents of Volume 2
PLENARY SESSION
Charles Meneveau
SESSION 4A - Turbulent Boundary Layers II
Tobias Knopp, Matteo Novara, Daniel Schanz, Erich Schülein, Andreas Schröder, Nico Reuther, Christian Kähler
R. Jason Hearst, Bharathram Ganapathisubramani
Yoshinobu Yamamoto, Yoshiyuki Tsuji
Jonathan Morrison, Sourabh Diwan
Myriam Slama, Pierre Sagaut, Cédric Leblond
Nathaniel Bristow, Gianluca Blois, James Best, Kenneth Christensen
SESSION 4B - Complex Flows III
Garry Brown, Saurahb Patwardhan, O.N. Ramesh
Tong Tong, Tatsuya Tsuneyoshi, Takahiro Ito, Yoshiyuki Tsuji
Wuyang Zhang, Weixi Huang, Chunxiao Xu
Abhishek Pillai, Ryoichi Kurose
Sebastian L. Herbst, Eike Tangermann, Markus Klein, Rainer Hain, Christian J. Kähler
Rajat Chakravarty, Noorallah Rostamy, Donald Bergstrom, David Sumner
SESSION 4C - Scalar Transport
Matteo Carpentieri, Paul Hayden, Alan Robins
Theresa Saxton-Fox, Beverley McKeon
Kapil Chauhan, Murali Krishna Talluru, Chiala Hernandez-Silva, Jimmy Philip
Dong-hyuk Shin, Edward Richardson, Andrew Aspden
Constantinos Panagiotou, Davide Cerizza, Tamer Zaki, Yosuke Hasegawa
Juan Ignacio Polanco, Ivana Vinkovic, Nickolas Stelzenmuller, Nicolas Mordant, Mickaël Bourgoin
SESSION 4D - Wakes
Ross Cruikshank, Philippe Lavoie
Anne-Marie Schreyer
Nicolas Benard, Pierre Audier, Romain Bellanger, Eric Moreau
Chris Morton, Mohammad Saeedi, Maryam Shahroodi, Matthew Kindree, Robert Martinuzzi
Jiangang Chen, Yu Zhou, Robert Antonia, Tongming Zhou
Robert Martinuzzi, Anna Amani
SESSION 5A - Turbulent Boundary Layer Control II
Owen Williams, Maius Wong
Tyler Van Buren, Leo Hellstrom, Ivan Marusic, Alexander Smits
Ellen Longmire, Yan Ming Tan
Akshath Sharma, Garazi Gomez de Segura, Ricardo Garcia Mayoral
Alexandre Berger, Madeline McMillann, Edward White, Saikishan Suryanarayanan, David Goldstein
SESSION 5B - Complex Flows IV
Yongmann Chung, Zhixin Wang
Philipp Schlatter, Lorenz Hufnagel, Jacopo Canton, Elia Merzari, Oana Marin, Ramis Örlü
Matthew Kemnetz, Stanislav Gordeyev, Piyush Ranade, Eric Jumper
Reetesh Ranjan, Suresh Menon
Andrew Pollard, Thrassos Panidis, Rainer Schwab
SESSION 5C - Compressible Turbulence I
Akshay Subramaniam, Sanjiva Lele
Moussa Diop, Sébastien Piponniau; Pierre Dupont
Yue Yang, Wenjie Zheng, Shiyi Chen
Stefan Hickel, Jan Matheis
Somnath Ghosh, Komal Kumari, Joseph Mathew
SESSION 5D - Aerodynamics and Acoustics
Jan-Niklas Hau, Martin Oberlack, George Chagelishvili
Yaoyi Guan, Scott Morris
Grigory Shelekhov, Julien Bodart, Laurent Joly
Ricardo Vinuesa, Prabal Negi, Ardeshir Hanifi, Dan S. Henningson, Philipp Schlatter
Keuntae Park, Haecheon Choi, Seokho Choi, Yongcheol Sa, Oh-Kyoung Kwon
SESSION 6A - Turbulent Boundary Layers IV
Marco Ferro, Bengt E. G. Fallenius, Jens H. M. Fransson
Peter Monkewitz, Hassan Nagib, Vincent Boulanger
Svetlana Poroseva, Scott Murman
Noriyuki Furuichi, Yoshiya Terao, Yuki Wada, Yoshiyuki Tsuji
Lionel Agostini, Michael Leschziner
SESSION 6B - Turbulence Scales
Jovan Nedić, Stavros Tavoularis
Luminita Danaila, Lyazid Djenidi, Robert Antonia
Hanna Berning, Tim Grünberg, Thomas Rösgen
Fujihiro Hamba
Andrew Tenney, Thomas Coleman, Jacques Lewalle, Sivaram Gogineni
SESSION 6C - Large Eddy Simulations I
Niranjan S. Ghaisas, Aditya Ghate, Sanjiva K. Lele
Thomas Kaller, Vito Pasquariello, Stefan Hickel, Nikolaus Adams
Yuma Fukushima, Soshi Kawai
Dale Pullin, Wan Cheng, Ravi Samtaney
Shuisheng He, Akshat Mathur, Mehdi Seddighi, Sam Gorji
SESSION 6D - Transition
Saikishan Suryanarayanan, David Goldstein, Garry Brown
Mark Istvan, Serhiy Yarusevych
Michael Graham, Anubhav Kushwaha
Jacopo Serpieri, Marios Kotsonis
Jens Fransson
|