TSFP10 Contents of Volume 1
PLENARY SESSION
Beverley McKeon
Changhoon Lee
SESSION 1A - Turbolent Boundary Layers I
Taehoon Kim, Gianluca Blois, James Best, Kenneth Christensen
James W. Gose, Kevin Golovin, Julio Barros, Michael Schultz, Anish Tuteja, Marc Perlin, Steven Ceccio
Min Yoon, Jinyul Hwang, Hyung Jin Sung
Yongyun Hwang
Jason Monty, D. Chandran, R. Baidya, Ivan Marusic
SESSION 1B - Complex Channel Flows
Oana Marin, Elia Merzari, Philipp Schlatter, Andrew Siegel
Marten Klein, Heiko Schmidt
Kukjin Kim, Carlo Scalo, Jean-Pierre Hickey
Kyoungyoun Kim, Seo Yoon Jung
Francesco Picano, Pedro Costa, Wim-Paul Breugem, Luca Brandt
SESSION 1C - Coherent Structures
Julio Soria, Atsushi Sekimoto, Vasilis Kitsios, Callum Atkinson, Javier Jimenez
Mark Tachie, Mohammad Rahman, Godwin Tay
Yasuo Hattori, keisuke Nakao, Hitoshi Suto, Hiromaru Hirakuchi
Shiying Xiong, Yaomin Zhao, Yue Yang, Shiyi Chen
Supun Pieris, Xueqing Zhang, Serhiy Yarusevych, Sean Peterson
SESSION 1D - Unsteady Flows I
Sumanta Acharya, Samson AnnapuReddy, Anvar Gilmanov, Henryk Stolarski
Andres Goza, Timothy Colonius
Prabal Negi, Ricardo Vinuesa, Philipp Schlatter, Ardeshir Hanifi, Dan S. Henningson
Shumpei Hara, Shohei Onishi, Ryusuke Ii, Takahiro Tsukahara, Yasuo Kawaguchi
Silvio Tschisgale, Richard Meller, Jochen Fröhlich
SESSION 2A - Turbulent Boundary Layers II
Rio Baidya, Charitha de Silva, Yanxiang Huang, Luciano Castillo, Ivan Marusic, Nicholas Hutchins
Charitha de Silva, Kevin, Rio Baidya, Nicholas Hutchins, Ivan Marusic
Jinyul Hwang, Hyung Jin Sung
Lyazid Djenidi, Murali Krishna Talluru, Robert Antonia
Ronald Adrian, Philip Sakievich, Yulia Peet
SESSION 2B - Complex Flows I
Beomjun Kye, Keuntae Park, Haecheon Choi, Myungsung Lee, Joo-Han Kim
Arnaud Grebert, Julien Bodart, Stéphane Jamme, Laurent Joly
Tomohiro Nimura, Takahiro Isida, Takuya Kawata, Takahiro Tsukahara
Benjamin Krumbein, Suad Jakirlic, Vincenzo Termini, Anna Mizobuchi, Cameron Tropea
Michael Olsen, Zhenping Liu, Emmanuel Hitimana, James Hill, Rodney Fox
SESSION 2C - Flow Separation
Nicola De Tullio, Neil Sandham
Md. Mahbub Alam, Md. Yamin Younis, Yu Zhoui
Kyle Squires, Nikolaos Beratlis, Elias Balaras
Yohei Morinishi, Shohei Kubota, Shinji Tamano, Toru Yamada
Pascal Marquardt, Michael Klaas, Wolfgang Schröder
SESSION 2D - Bio-fluid Dynamics I
Filippo Coletti, Andras Nemes, Sahar Jalal, Tristan Van de Moortele
Fotos Stylianou, Stelios Angeli, Stavros Kassinos, Marten Svensson
Kartik Bulusu, Michael Plesniak
Alexander J. Smits, Arman Hemmati, Utku Senturk, Tyler Van Buren
Nikolaus Adams, Shucheng Pan, Stefan Adami, Xiangyu Hu
SESSION 3A - Turbulent Boundary Layer Control I
Jean-Paul Bonnet, Gwenael Acher, Pierre Audier, Adrien Robert, Anton Lebedev, Nicolas Benard, Eric Moreau
Tim Berk, Guillaume Gomit, Bharathram Ganapathisubramani
Mitul Luhar
Moritz Fragner, Heiko Schmidt
L.R. Joel Sundstrom, Michel J. Cervantes
SESSION 3B - Complex Flows II
Daniel D. Borup, Christopher J. Elkins, John K. Eaton
Jakob Kaiser, Stefan Adami, Nikolaus Adams
Yulia Peet, Tanmoy Chatterjee
Anton Silvestri, Farzin Ghanadi, Maziar Arjomandi, Benjamin Cazzolato, Anthony Zander
Michael Gauding, Luminita Danaila, Emilien Varea
SESSION 3C - Flow Separation and DNS Techniques
Joshua Brinkerhoff, Nima Moallemi
John William Kurelek, Serhiy Yarusevych
Robert Martinuzzi, Anthony Graziani, Marc Lippert, Franck Kerhervé, Laurent Keirsbulck
Rodrigo Moura, Joaquim Peiró, Spencer Sherwin
Lin Fu, Xiangyu Hu, Nikolaus A. Adams
SESSION 3D - Bio-fluid Dynamics II
Daniel Floryan, Tyler Van Buren, Clarence W. Rowley, Alexander J. Smits
V. Kumaran, Sagar Srinivas
Dominique Thévenin, László Daróczy, Abouelmagd Abdelsamie, Gábor Janiga
Elizabeth Murphy, Karen Flack, Julio Barros, Michael Schultz, Cecily Steppe, Matthew Reidenbach
Christoph Efstathiou, Mitul Luhar
|